Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer aluminum tower square ladder, square telescopic tower ladder, aluminium self support extension ladder with big (large) wheel and m.s wheel tower ladder.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 25 ft (7.6 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Design Type | Square Tower Ladder |
| Dimensions | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Closed Height | 14 ft (4.3 m) |
| Wheels | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket (2nos. Swivel & 2nos. Fixed). |
| Number of Sections | 2 Section |
| Height | 10 To 60 Feet |
| Size | 18inch x 21inch(3ft. Below from top) |
| Color | Black and Grey |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Weight | 230 to 470 kg |
| Brand | Shreeji |
| Ladder Section | Triple Section |
| Features | Tools tray on top, safety stoppers, safety belt, safety helmet,4nos. Jack, turning device,etc |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Customization | Not Customized |
| Model Name/Number | SE - 182 |
| Grade | HE - 30 |
| Warranty | 12 Month |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 60 ft (18.3 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Closed Height | 60ft |
| Wheels | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket(2nos. Swivel & 2nos. Fixed) |
| Number of Sections | 3 Section |
| Size | Alumnium 'C' section Size : 66.6mm x 31.25mm x 3mm thickness |
| Color | Black & Grey |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Structure | M.S channel 100mm x 50mm & M.S angles 40mm x 40mm |
| Grade | HE-30 |
| Warranty | 12 month |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Modal No. | SE - 183 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95500 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Self Supported Extension with Big Wheel Ladder |
| Height | 10 To 17 Feet |
| Material | Hindalco , Jindal & Banco |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | Stander |
| Color | Grey and Black |
| Weight | 67 kg |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | Aluminium Chequered sheet 18inch x 21inch Platform and Tools tray on top. |
| Available Height | 35 Feet |
| Number Of Wheels | 2 Wheel |
| Size | Aluminium C Section of 67x31x3mm and 25.4mm Dia Round Corrugated Step with Heavy Duty MS Base |
| Grade | 30 H |
| Model Name/Number | SE - 180 |
| Wheel Type | Big Wheel |
| Customization | Not Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Shreeji |
| Structure | Aluminium C Section of 67x31x3mm and 25.4mm Dia Round Corrugated Step with Heavy Duty MS Base |
| As per customer requirement | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Material | MIld Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Model Name/Number | SE - 119 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India