Manufacturer of a wide range of products which include roto molded plastic pallets and plastic pallets.
โน 2950 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1200x1000 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 1000x1200x150 |
| Static Load Capacity | 3000 kg |
| Load cap static | 4000 kg |
| Pallet type | Racking |
| Entry type | 2 way |
| Top Deck Type | Perforated |
| Pallet weight | 22 kg |
| Capacity | 1 ton |
| Material | Plastic |
| Usage | Pharma, Food, Warehouse, Cold store, Chemical |
| Color | Blue |
| Static Load | 3 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
โน 3200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1200X1000X160 |
| Storing Product | Drums |
| Brand | Shreeji |
| Usage/Application | Storage |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Features | Our pallets are manufactured by using the best technology. Salient advantages of plastic pallets are |
| Shape | Square |
| Model Name/Number | SE - 155 |
| Capacity | 1000 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
โน 3250 / Piece Get Latest Price
| Pallet size | 1000x800 mm |
| Size(LXWXH)(mm) | 800x1000x160 |
| Load cap static | 4000 kg |
| Pallet type | Heavy duty |
| Entry type | 2 way |
| Top deck | Perforated |
| Pallet weight | 20 kg |
| Capacity | 4 TON |
| Usage | Chemical, Cold store, Pharma, Food, Warehouse |
| Color | Blue |
| Static Load | 4000 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Dynamic load | 1000 kgs |
| Entery / Leg | 2w / 3l |
| Racking Load | 500 kgs |
| Material | Polyethylene |
Minimum order quantity: 1 Piece
๐ญ Pharmaceutical & Food Industries – hygienic storage and handling.
๐งด Chemical & Paint Industries – chemical-resistant material.
๐ง Cold Storage & Export – stable in low temperatures.
๐ Material Handling & Logistics – long-lasting alternative to wooden pallets.
๐ Cleanroom & Hygienic Areas – easy to sanitize and non-contaminating.
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India