Our product range includes a wide range of hydraulic drum palletizer, manual drum grabber and hydraulic drum palletizer 250 kg.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Handler type | Drum palletizer |
| Operation type | Hydraulic |
| Lifter type | U clamp |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Load capacity | 250 kgs |
| Type | Manual |
| Drum capacity | 210 L |
| Warranty | 12 months |
| No. of drums | Single drum |
| Function | Dumping, Lifting, Transporting |
| Pump type | Foot pedal |
| Model Name/Number | SE - 125 |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Self Weight | 0-50 (kg) |
| Drum type | Fiber drum, Plastic drum, Steel drum |
| Drum Material | Stainless Steel, Plastic |
| Wheel type | Nylon |
| Features | One man can handle all.barrel trolley for best control, more safety, easy to operate |
| Finish | Powder coated |
| Body Material | Mild Steel |
| Color | Orange |
| After Sales Service Available | Yes |
| Brand | SE |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 125 |
Minimum order quantity: 1 Piece
A drum palletizer is a type of automated machine used in industrial settings to efficiently stack drums (typically 55-gallon drums or similar sizes) onto pallets. These systems are designed to handle the heavy and often awkward shape of drums, which may be filled with chemicals, oils, or other liquids. The palletizer automates the process, reducing manual labor, improving safety, and increasing throughput in warehouses, distribution centers, and manufacturing plants.
Key Functions of a Drum Palletizer:₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Drum Attachments |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Warranty | 12 months |
| Lifting Capacity | 350kg |
| Model Name/Number | SE - 132 |
| Self Weight | 50-100 (kg) |
| Drum Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Move drums with ease with drum grabbers & handlers that lift drums.
Drum Capacity 250 - 350 kgs
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 100-150 (Kg) |
| Model Name/Number | SE - 123/A |
| Warranty | 12 months |
| Usage/Application | Drum Shifting |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Self Weight | 0-50 (kg) |
| Drum Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A drum palletizer is a type of automated machine used in industrial settings to efficiently stack drums (typically 55-gallon drums or similar sizes) onto pallets. These systems are designed to handle the heavy and often awkward shape of drums, which may be filled with chemicals, oils, or other liquids. The palletizer automates the process, reducing manual labor, improving safety, and increasing throughput in warehouses, distribution centers, and manufacturing plants.
Key Functions of a Drum Palletizer:₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Type | Manual |
| Model Name/Number | SE - 124 |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Warranty | 12 months |
| Lifting Capacity | 350 Kg |
| Self Weight | 0-50 (kg) |
| Drum Material | Plastic |
| Features | Drum Handling Equipments. SE - 12 Drum Palletizer ... positioning of 210 liter drums providing acces |
| Steer Wheel Size | Standard |
| Turning Radius | Standard |
| Drum Size | Standard |
| Fork Length | Standard |
| Fork Width | Standard |
| Rated Load | Standard |
| Brand | Shreeji |
| Efficiency | Standard |
| Body Material | Mild Steel |
| Color | Orange |
| Number Of Wheel | 3 wheel |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 124 |
A drum palletizer is a type of automated machine used in industrial settings to efficiently stack drums (typically 55-gallon drums or similar sizes) onto pallets. These systems are designed to handle the heavy and often awkward shape of drums, which may be filled with chemicals, oils, or other liquids. The palletizer automates the process, reducing manual labor, improving safety, and increasing throughput in warehouses, distribution centers, and manufacturing plants.
Key Functions of a Drum Palletizer:₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Model Name/Number | SE - 123 |
| Lifting Height | 500-750 mm |
| Warranty | 12 months |
| Lifting Capacity | 0-50 (Kg) |
| Self Weight | 0-50 (kg) |
| Drum Material | Mild Steel |
| Features | Drum Transporter |
| Brand | Shreeji |
| Body Material | Mild Steel |
| kgs | 250 KG |
| Country of Origin | Made in India |
A drum palletizer is a type of automated machine used in industrial settings to efficiently stack drums (typically 55-gallon drums or similar sizes) onto pallets. These systems are designed to handle the heavy and often awkward shape of drums, which may be filled with chemicals, oils, or other liquids. The palletizer automates the process, reducing manual labor, improving safety, and increasing throughput in warehouses, distribution centers, and manufacturing plants.
Key Functions of a Drum Palletizer:Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India