Our range of products include drum caddies equipment, drum handling dollies, hydraulic drum palletizer and ss drum stacker reel stacker.
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 350 kg |
| Material | Powder Coated Steel |
| Brand | Shreeji |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 0-250 mm |
| Warranty | 12 months |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Model Name/Number | SE - 127 |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Self Weight | 0-50 (kg) |
| Drum Material | Mild Steel |
| Features | One man can handle all. barrel trolley for best control, more safety, easy to operate |
| Length | 1000 mm |
| Number Of Wheels | 3 wheel |
| Body Material | Mild Steel |
| Color | Yellow |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 350 kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SE Shreeji brand |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 250-500 mm |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Warranty | 12 months |
| Wheel Material | Rubber |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Drum Material | Plastic |
| Body Material | Mild steel |
| Color | Orange |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 125 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 250 Kgs |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 300 mm |
| Warranty | 12 months |
| Self Weight | 50 kg |
| Drum Material | Mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
A drum palletizer is a type of automated machine used in industrial settings to efficiently stack drums (typically 55-gallon drums or similar sizes) onto pallets. These systems are designed to handle the heavy and often awkward shape of drums, which may be filled with chemicals, oils, or other liquids. The palletizer automates the process, reducing manual labor, improving safety, and increasing throughput in warehouses, distribution centers, and manufacturing plants.
Key Functions of a Drum Palletizer:₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Operation type | Hydraulic |
| Lifting height | 300 mm |
| Load capacity | 350 kg |
| Type | Lifter |
| Usage/Application | Material Handling |
| No. of drums | Single drum |
| Stacking level | 1 high |
| Material | Mild Steel |
| Mast type | Single mast |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Drum type | Plastic drum, Fiber drum, Steel drum |
| Wheel type | Nylon |
| Finish | Powder coated |
| Warranty | 12 months |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 118 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India