Manufacturer of a wide range of products which include 1 ton hydraulic mobile floor crane, battery operated mobile floor crane, battery operated floor crane, industrial floor crane, floor crane , capacity: 0-5 ton and husky master mobile hydraulic floor cranes.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Crane Type | Manual |
| Power Source | Hydraulic |
| Color | Orange |
| Max Height | 8 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 12 Month |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SE - 107 |
| Model No. | SE - 107 |
| Boom position | Inner - 1000 kgs |
| Structure | Base legs structure made from 100 X 50 mm M.S. Square Pipe |
| Wheel | : 2 Nos. 8" x 2" White Nylon wheels with double ball bearing for easy |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 ton |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Capacity | 0-5 ton |
| Lift Height | 2500 mm |
| Crane Design | Mobile |
| Span | 1-10 m |
| Lifting Height | 2 Meter |
| Color | Yellow |
| Max Height | 0-20 feet |
| Pump Type | Manual Pump |
| Wheel Material | Nylon PU |
| No Of Wheels | 4 Wheel |
| Usage/Application | Goods lifting |
| Power Source | Hydraulic |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 109 |
| Brand | Shreeji |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0-5 ton |
| Load Capacity | 0.5 Ton |
| Crane Type | Electric Floor Crane |
| Lifting Height | 3 Meter |
| Color | Yellow |
| Max Height | 0-20 feet |
| Boom Length | 2.5 m |
| Wheel Type | Nylon Wheel |
| No Of Legs | 2 Leg |
| Power Source | Electric |
| Foldable | No |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 109 |
| Brand | Shreeji Enterprise |
Minimum order quantity: 1 Piece
An electric-operated floor crane is a type of lifting equipment that uses electric power to operate its hoisting mechanism, making it more efficient and requiring less manual effort compared to traditional, manual cranes. These cranes are designed for lifting heavy loads in a variety of industries, such as warehouses, manufacturing plants, construction sites, and more. They are typically used for moving items like machinery, equipment, or materials.
Key Features:₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0-5 ton |
| Color | Yellow |
| Lifting Height | 2 Meter |
| Power Source | Hydraulic |
| Load Capacity | 2 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 107 |
| Brand | Shreeji Enterprise |
Minimum order quantity: 1 Piece
A workshop floor crane typically refers to a mobile or stationary crane that is used in industrial or workshop environments to move heavy objects, materials, or components. These cranes are designed to be robust, easy to operate, and to offer efficient lifting solutions in confined spaces or across factory floors.
Here are some key features and types of workshop floor cranes:
1. Types of Workshop Floor Cranes:₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0-5 ton |
| Color | Yellow |
| Power Source | Hydraulic |
| Load Capacity | 2 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Height | 8 feet |
| Model No. | SE - 107 |
| Brand | Shreeji Enterprise |
Minimum order quantity: 1 Piece
Backed by dexterous professionals, we have been able to provide the customers with an exclusive range of Floor Cranes. Manufactured using genuine raw material, the range is appreciated for its strength, robust construction, high efficiency and excellent performance. Besides, the entire range strictly complies with the international quality standards and is thoroughly tested on various parameters to ensure quality and flawlessness.
Features :
Important Safety Information :
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Crane Type | Manual Operated |
| Power Source | Hydraulic |
| Maximum Height | 10 Feet |
| Color | Yellow |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SE - 107 |
Minimum order quantity: 1 Piece
A workshop floor crane typically refers to a mobile or stationary crane that is used in industrial or workshop environments to move heavy objects, materials, or components. These cranes are designed to be robust, easy to operate, and to offer efficient lifting solutions in confined spaces or across factory floors.
Here are some key features and types of workshop floor cranes:
1. Types of Workshop Floor Cranes:₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 0.5 ton |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Lift Height | 2500 mm |
| Crane Type | Manual Crane |
| Crane Design | Fixed Leg |
| Pump Type | Manual Pump |
| Fork Length | 1200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Power Source | Hydraulic |
| Environment | Indoor |
| Color | Yellow |
| Material | Mild Steel |
| Max Height | 0-20 feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SE - 107 |
| Brand | Shreeji Enterprisr |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji |
| Crane Type | Manual |
| Model Name/Number | SE - 107 |
| Power Source | Hydraulic |
| Color | Yellow |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Max Height | 8 feet |
| Material | Mild Steel |
| Automation | Required |
| Highest Hook Height | 0 - 2000 mm |
| Lowest Hook Height | 0 - 200 mm |
| Max Boom Length | Stander |
| Is It Portable | Portable |
| Electrical System | yes |
| Warranty | 12 Month |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Boom position | : Inner - 1000 kgs |
| Hydraulic unit | : Hand operated hyd. Pump & inclined pump cylinder having |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji |
| Crane Type | Electric |
| Model Name/Number | SE - 108 |
| Power Source | Electric |
| Color | Yellow |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Max Height | 8 feet |
| Material | Mild Steel |
| Lowest Hook Height | Standard |
| Max Boom Length | Standard |
| Electrical System | yes |
| Hoist Mechanism | Standard |
| Warranty | 12 Month |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
An electric-operated floor crane is a type of lifting equipment that uses electric power to operate its hoisting mechanism, making it more efficient and requiring less manual effort compared to traditional, manual cranes. These cranes are designed for lifting heavy loads in a variety of industries, such as warehouses, manufacturing plants, construction sites, and more. They are typically used for moving items like machinery, equipment, or materials.
Key Features:₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0-5 ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 107 |
| Brand | Shreeji Enterprise |
Minimum order quantity: 1 Piece
A workshop floor crane typically refers to a mobile or stationary crane that is used in industrial or workshop environments to move heavy objects, materials, or components. These cranes are designed to be robust, easy to operate, and to offer efficient lifting solutions in confined spaces or across factory floors.
Here are some key features and types of workshop floor cranes:
1. Types of Workshop Floor Cranes:₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Crane Type | Manual Operated |
| Model Name/Number | SE - 107 |
| Power Source | Hydraulic |
| Color | Yellow |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Crane Type | Manual Operated |
| Model Name/Number | SE - 107 |
| Power Source | Hydraulic |
| Color | Yellow |
| Capacity(Tons) | 0-5 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
These are precision engineered floor cranes, used for loading or unloading of material from trucks, maintenance work, dies loading on presses and various other applications. Further, we manufacture these products in the guidance of our professionals using quality raw material and other components.
Features :
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Electric Jib |
| Capacity | 0-5 ton |
| Load Capacity | 1 t |
| Span | 3 m |
| Color | Yellow |
| Lifting Height | 3 m |
| Hoist Type | boom |
| Duty Class | Class I |
| Power Source | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 108 |
| Brand | Shreeji Enterprise |
Minimum order quantity: 1 Piece
Electric Battery Floor Crane offered comprise fully powered and high performance based floor cranes.
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India