Pioneers in the industry, we offer single and double girder crane and single girder eot cranes from India.
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Lifting Capacity | 1-5 ton |
| Girder Type | Single |
| Travel Speed | 5-10 m/min |
| Span | 10-20 m |
| Brand | Shreeji |
| Crane Type | Electric |
| Model Name/Number | SE - 159 |
| Material | Mild Steel |
| Color | Yellow |
| Max Height | as per require |
| Features | A single girder crane has only one bridge beam, and the hoist trolley operates or travels on the low |
| Load Capacity(Tons) | 0.5 To 5 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 256000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Lifting Capacity | 1-5 ton |
| Girder Type | Single |
| Travel Speed | 5-10 m/min |
| Span | 1-10 m |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Crane Type | Base mounted |
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India