Leading Manufacturer of drum mini stacker and mini hydraulic lift stacker from Ahmedabad.
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Load | 500 kg |
| Power Supply | manual operated |
| Material | Mild Steel |
| Lifting Capacity | 50-100 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Warranty | 12 months |
| Color | Yellow |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Weight | 150 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 113 |
Minimum order quantity: 1 Piece
A manual stacker is a type of equipment used in warehouses and factories to lift, lower, and stack goods, typically on pallets, without the need for a motor or battery. It is operated by human power, usually through a hydraulic or mechanical system that enables the user to lift heavy loads by using a hand lever or a crank.
Key Features:₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1400 mm |
| Operation Type | Manual |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 1150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Lift Type | fork |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Fork Width | 550 mm |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Rated Load | 1000 kg |
| Power Supply | manual operated |
| Wheel Material | Nylon |
| Structure Material | MS |
| Warranty | 12 months |
| Color | Yellow |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 113 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India