Providing you the best range of aluminum square type tower ladder, aluminum tiltable tower movable ladder and wall supported ext ladder with effective & timely delivery.
₹ 88000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Dimensions | lumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Size | 18inch x 21inch(3ft. Below from top) |
| Wheels | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket (2nos. Swivel & 2nos. Fixed). |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black & Grey |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Structure | M.S channel 100mm x 50mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 182 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Aluminium Square Type Tower Ladder comprise high quality Aluminium Ladders that provide for easy handling as well as easy adjustment. For long lasting usage values, these are constructed using quality aluminum which also makes these deliver consistent and stable performance values. For quality performance, these Aluminium Ladders are also supported with heavy duty rubber shoes at bottom as well as on top so as to make these safe and non - slippery.
Features:
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 60 ft (18.3 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Design Type | Tiltable Tower |
| Dimensions | Alumnium 'C' section Size : 66.6mm x 31.25mm x 3mm thickness |
| Usage/Application | Industrial |
| Closed Height | 20 ft (6.1 m) |
| Wheels | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket(2nos. Swivel & 2nos. Fixed) |
| Number of Sections | 3 Section |
| Height | 60 Feet |
| Size | 18inch x 21inch(3ft. Below from top) |
| Color | Black and Grey |
| Weight | 230 to 470 kg |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | Shreeji |
| Self Supporting with Platform | yes |
| Features | 1no. Winch Gear machine with required 8mm wire rope & pulleys for extending & closing the ladde |
| As per customer requirement | Yes |
| Structure | M.S channel 100mm x 50mm & M.S angles 40mm x 40mm |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Wheel Type | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket(2nos. Swivel & 2nos. Fixed). |
| Model Name/Number | SE - 183 |
| Warranty | 12 Month |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Size | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Height | 10 to 17 feet |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Aluminium |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Wall Supported Ext Ladder offered provide optimum usage as self support extension ladders.
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India