Pioneers in the industry, we offer square tower ladder and aluminum square type tower ladder from India.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 60 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimensions | Alumnium 'C' section Size : 66.6mm x 31.25mm x 3mm thickness |
| Closed Height | 12 ft (3.7 m) |
| Wheels | 8inch x 3 inch polymer wheels with bearings 4nos with bracket(2nos. Swivel & 2nos. Fixed) |
| Number of Sections | 2 Section |
| Height | 20 to 60 feet |
| Size | 18inch x 21inch(3ft. Below from top) |
| Color | grey and Black |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 183 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Square Tower Ladder comes fabricated using premium grade, high tensile alloy for superior performance.
Features:
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 30 ft (9.1 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Residential |
| Closed Height | 12 ft (3.7 m) |
| Wheels | 4 |
| Number of Sections | 3 Section |
| Number Of Step | 20 |
| Height | 30 Feet |
| Color | Silver |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Grade | HE - 30 |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | 182 |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 60 ft (18.3 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Closed Height | 20 ft (6.1 m) |
| Wheels | 4 small wheel |
| Number of Sections | 3 Section |
| Height | 10 To 60 Feet |
| Color | Grey Color |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Brand | Shreeji |
| As per client | yes |
| Self Supporting with Platform | yes |
| As per customer requirement | yes |
| Structure | M.S channel 100mm x 50mm |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Wheel Type | 04 Nos (2nos. Swivel & 2nos. Fixed). |
| Model Name/Number | SE - 182 |
| Grade | HE-30 |
| Warranty | 12 month |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India