Leading Manufacturer of electrical wire rope pulleys and industrial electric hoist from Ahmedabad.
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1500 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SHREEJI |
| Phase | AC-220/230V 50/60H |
| Chain Length | 8 m |
| Hoist Speed | 10/5 min |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Lifting Height | 20 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Brand | SHREEJI |
Minimum order quantity: 1 Piece
Electric Wire Rope Hoists to suit your requirements from 0.5 ton to 2 ton (500 Kg to 2000 Kgs). Wire Rope Hoists are designed in modular construction. in accordance with IS-3938, while keeping adequate safety in mind while making the Hoist Robust
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India