Pioneers in the industry, we offer aluminum self support extension ladder, aluminium self support extension ladder, aluminium self supported large wheel ladder, aluminum self supported extension ladder, aluminium self supporting extended with small wheel ladder and aluminum wall support ladder from India.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Extended Height | 25 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Closed Height | 14 ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Sections | 2 |
| Height | 8 To 35 feet |
| Ladder Type | Self Supporting Extension |
| Design Type | A Type |
| Material | Jindal , Banco , Hindal |
| Color | Grey |
| Step Type | Fluted / Round |
| Features | Working Platform, Tool Tray, Safety Ring, Wheels, Rope and Pulley |
| Warranty | 12 Month |
| Side Section Thickness | 2.5 mm |
| Available Height | 35 feet |
| Size | Aluminium C Section of 67x31x3mm and 25.4mm Dia Round Corrugated Step with Heavy Duty MS Base |
| Model Name/Number | SE - 177 |
| Grade | HE -30 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Made from high tensile Al. alloy C section & steps made from 1” dia antislip Alu. Pipe steps at 10” centre. Complete with Manila rope, pulley, safety locks, rubber guard at top & bottom.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Extension Ladder |
| Design Type | Standard |
| Height | 20 feet |
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | Alumnium 25.5mm Round corrugated tube |
| Color | Silver |
| Weight | Max. 50 kg |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | Alumnium 25.5mm Round corrugated tube |
| Available Height | 35 feet |
| Size | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Grade | HE -30 |
| Customization | Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Shreeji |
| Structure | this ladder is compact, extendable, light in weight yet sturdy, foldable and suitable where no wall |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 174 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Material | Haindal. Jindal & Banco |
| Height | 10 To 35 Feet |
| Structure | M.S. channel at bottom,M.S. Hand Rail, Cart Type Handle,Safety Ring,Rubber shoes, safety belted |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | Two Big Wheel |
| Weight | 67 Kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Color | Grey |
| Dimensions | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Warranty | 12 Month |
| Thickness | 12 G |
| Features | M.S Big wheel spoke type , with rubber coating 3ft to 4ft with Pair of leaf springs Aluminium Dye C |
| Brand | Shreeji |
| Model Name/Number | SE - 179 |
| Customization | Not Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| As per customer requirement | Yes |
| Self Supporting with Platform | Only Self Supported Extension ladder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Complete made from high tensile Alu. alloy C section with 1” dia anti slip Alu. Pipe steps. Having safety belt, platform, pulley rope, railing, locking device, pulling handle, 2 nos. 42” dia MS big wheels, 3.5’ dia MS axle , & 2 nos, MS spring etc.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | A Type |
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black & Grey |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | 8" x 11"(3ft. Below from top) |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | SE - 177 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Manual |
| Design Type | Standard |
| Height | 35 feet |
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | Standard |
| Color | Black and Grey |
| Weight | 60 To 110 kg |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | This ladder is, extendable and sturdy.For Extending the ladder, dye cast catcher with required nylo |
| Available Height | 35 feet |
| Size | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Grade | HE - 30 |
| Model Name/Number | SE - 178 |
| Customization | Not Customized |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Is It Foldable | Foldable |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Shreeji |
| Structure | M.S. channel at bottom,M.S. Hand Rail, Cart Type Handle,Safety Ring,Rubber shoes, safety belted. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Total Height | 20 ft |
| Load Capacity | 150 kg |
| Number Of Step | 11 |
| Design Type | Step Ladder |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Steps | 10 |
| Step Type | Round/Fluted Steps |
| Material | Aluminum |
| Height | 12 Feet |
| Brand | Sheeji |
| Warranty | 12 Month |
| Model Name/Number | SE - 175 |
| Grade | HE - 30 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Total Height | 16 ft (4.8 m) |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Climbing Side | One-Sided |
| Brand | Shreeji Enterprise |
| Step Type | Flat Step |
| Weight | 50kg |
| Color | Grey & Black |
| Is It Foldable | Foldable |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | Safety Ring at top, Rubber shoes, M.S hinges etc. |
| Structure | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Model Name/Number | SE - 177 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Total Height | 50ft |
| Structure Type | Wall Supported |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Height | 50feet |
| Ladder Type | Single |
| Color | Black and Grey |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Warranty | 12 Month |
| Dimensions | Aluminium Dye Casted catcher (Lockable at every 12inches) |
| Size | Alumnium 'C' section(HE-30 Grade) Size : 66.6mm x 31.25mm |
| Structure | Alumnium 25.5mm Round corrugated tube |
| Brand | Shreeji |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Model Name/Number | SE - 176 |
| Grade | HE - 30 |
| Number Of Wheels | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Material | Hindalco, Jindal & Banco |
| Height | 5 To 20 Feet |
| Structure | This ladder is equipped with Anti Slip 2.5"inch wide steps, rubber pads at bottom and Platform on t |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Step | Customised |
| Weight | 10 To 37 Kg |
| Ladder Type | Step Ladder |
| Color | Grey |
| Dimensions | Aluminium 'C' section(HE-30 Grade) Size : |
| Warranty | 1 year |
| Features | Aluminium 25.4mm Round corrugated tube at |
| Brand | Shreeji |
| Grade | HE - 30 |
| Model Name/Number | SE - 174 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Complete made from high tensile Alu. alloy C section having Alu. Dadar patti steps. Rubber guard at bottom & small platform at top.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Ladder Type | Step Ladder |
| Working Height | 6 ft |
| Number Of Steps | 5 Step |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | 150 kg |
| Duty Rating | Medium Duty |
| Number Of Step | 5 |
| Structure Design | Single Side |
| Material | Aluminum |
| Height | 6 ft |
| Usage Area | Warehouse, Industrial, Commercial, Residential |
| Features | Platform Top, Anti Skid Steps, Wide Steps, Foldable, Non Marking Feet, Hand Rail |
| Color | Silver |
| Model Name/Number | SE - 173 |
| Is It Adjustable | Non Adjustable |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India