Pioneers in the industry, we offer wire rope hoist crane from India.
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 6 m |
| Hoist Mounting | Electric Trolley |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Phase | 3 Phase |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Lifting Speed | 4 MPM |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage/Application | Medium Duty |
| Rope Material | Galvanised Rope |
| Duty Class | M4 |
| Power Supply | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rashmikant (Owner)
Shreeji Enterprise
39, Small Scale Industrial Estate, Rakhial
Ahmedabad - 380023, Gujarat, India